kyticky
kyticky
logo

BENNYHO SUŠENKY

Sušenky, které mají příbeh...

O Bennym

Vždy jsem byla "morčátkomil", ale po svém posledním morčátku Meggie jsem si pořídila právě Bennyho. Je to "zverimáček". Původně jsem zakrslého beránka neplánovala, ale láska na první pohled, to asi každý moc dobře zná. Už od malička nebyl plachý, naopak byl velice zvídavý, nebojácný a ani moc nezlobil. Některým nabíječkám skončila životnost a mé nádherné pokojové květiny (nejedovaté) měli co dělat, aby se po Bennyho útoku vzpamatovali. Za ty roky se naučil hned spoustu věcí, např. přijít na zavolání, běhat na zahradě jako pejsek bez vodítka, skákat na stůl a hledat co by kde snědl a pod. Byl taky veliký cestovatel. Strávili jsme společně mnoho výletů ( hlavně od doby, kdy vážně onemocněl, protože byl odkázán na 24 hodinovou péči, no co dodat byl jako miminko. Jezdil s námi různě po celé republice, za rodinou a dokonce byl kapitánem lodi na naší dovolené a také navštívil Slovensko. Nejlepší cesty byly vlakem, poněvadž se vždy natáhl přes sedačky, nebo běhal po kupé a lidé jej obdivovali. Byl to velký parťák, jak už doma tak i na cestách.

img
img

Benny byl a stále bude v mém srdci králíček, s velkým láskyplným srdíčkem a velkou osobností, přestože byl tak malinké zvířátko. Jednoduše řečeno "Pan králík". Každý večer si vždy přišel pro pohlazení, drbání na hlavičce a uších a hlavně do všeho toho mazlení se museli zahrnout nějaké dobroty.

V roce 2017 se Bennymu udělala boulička pod levým uchem, ze kterého mu tekl zapáchající hnis. Vyhledali jsme proto veterinární ambulanci a podstoupil operaci, na které mu bouličku rozřízli a hnis vymačkali a bez jakéhokoliv pořádného vyšetření. V té době jsme netušili, že existují specializované kliniky zaměřené na určité zvířata, kde také mají speciální přístroje, díky kterým by Bennymu zjistili jak příčinu nemoci tak by mu poskytli i lepší zdravotní péči. Postupem času Benny těchto stejných operací podstoupil ještě dvakrát, neboť se nemoc vracela. V roce 2020 jsme se přestěhovali do Brna a naskytla se možnost specializované veterinární kliniky pro králíčky a malé hlodavce ( Jekl a Hauptman).

img
img

Benny podstoupil hned několik vstupních a předoperačních vyšetření (CT, RTG, vyšetření krve, jater a další). Na CT snímku se potvrdil zánět středního ucha. Zánět byl tak rozsáhlý, že bakterie mu postihla lícní kost, která se musela operativně odstranit. Kdyby se neodstranila, boulička by se mu dělala neustále a zdravotní stav by se rapidně zhoršoval. Po operaci Bennymu zůstal pod uchem asi dvou centimetrový otvor, který mu odváděl přebytečný stále trvající hnis. Operace mu přinesla ochrnutí levé části obličeje( přivřené levé oko a tlamička nakřivo). Kvůli této nemoci měl zažívací problémy, jako je průjem a nízká váha, ale nic mu nebránilo žít plnohodnotný život, který jsme mu dopřávali z celého srdíčka.

Postupem času se mu začalo zhoršovat i druhé ouško. Otázka zda operovat i druhé ucho zazněla, ale kvůli jeho věku už nebyla operace doporučena. Mohl by ochrnou na zbytek hlavy, čímž by přestal přijímat potravu a byl odkázán na kašovitou stravu, což by mu za následek další této operace přerůstaly zadní zuby. Operaci jsme se rozhodli z tohoto důvodu nepodstoupit. Nemoc, kterou Benny měl byla bakterie jménem Staphylococcus aureus- bakterie, která způsobuje různé infekce a záněty-mezi ně patří jak mírné záněty kůže a měkkých tkání až po život ohrožující. Přesnou příčinu nám veterinář nedokázal říct.

Benny musel užívat léky, bez kterých by se neobešel. Naše lékárnička obsahovala Meloxoral- protizánětlivý a od bolesti, imunoglukan, vit. B, Bio-lapis- prebiotika, Sumetrolim- antibiotikum na léčbu infekce zánětu středního ucha, Gabapentin- neuropatické bolesti (dlouho přetrvávající bolest způsobená poškozením nervů), Rodicare hepato, akut,a mnoho dalších léků proti zánětům. Na ošetřování oušek Bepanthen mast, koloidní stříbro a hypermangan. Také jsme jednou před vyšetřením na bakteriologii dostali penicilin. Ten se užíval pouze injekčně a každý den. Než přišli výsledky z laboratoře tak jsem mu jej aplikovala. Pinicilin byl na zánět po výsledcích rezistentní- neúčinný.

Skoro každých 14 dní jsme chodili na pravidelné kontroly a čištění uší, které muselo být provázeno pod inhalační anestezií.

Zánět jsme na poměrně dlouhou dobu pomocí skvělé veterinární péče zpomalili, až do doby, kdy léky přestali Bennymu pomáhat. Bylo to zhruba 3 měsíce před Bennyho sedmými narozeninami. Jeho stav se začal horšit, tím jak se zánět rozšiřoval do celého děla a začal napadat další orgány v těle. Prvně začal mít problémy s játry resp. - Hyperglobulinémie ( Zvýšené množství globulinů v krvi). Globuliny jsou proteiny, které produkují játra a mají velký význam v imunitním systému a jiných funkcích v těle- tudíž měl Benny oslabenou imunitu. Vyšetření také ukázalo zvýšený počet bílých krvinek. Toto jsme následně začali léčit pomocí Rodicare hepato, což je doplněk stravy pro správnou funkci jater. Naštěstí tento problém jsme vyřešili poměrně snadno, kdy doplněk stravy pomohl.

Následujícím problém jsme zjistili, že Benny opět přestal přijímat potravu. Při kontrolním CT bylo vidět, jak zánět postoupil zase o něco dále resp. do dutiny ústní, kde postihl dásně. U jednoho ze zubů v zadní části tlamičky se začal dělat hnis společně s velkým krvácením. Z mnoha důvodů bylo také uvíznutí kousků potravy u zubu. Dále ten zub byl mírně přerostlý a tlačil zevnitř na tvář, a tím byla také způsobovaná bolest. Zub pod inhalační anestezií zbrousili a vyčistili. Dostali jsme dentální vodu a další léky, abychom předešli uvíznutí potravy mezi zuby a způsobující krvácení a tvorbě hnisu. Moc velké zlepšení nenastalo a tak se čištění a broušení zubů dělalo ještě jednou.

Benny hubl a hubl. Málo přijímal potravu. Byli dny kdy měl velkou chuť sníst cokoliv a byli dny kdy jsme po konzultaci s veterinářem dokrmovali bylinnými a senovými kašičkami doprovázené s léky.

img
img

Pan docent při další akutní návštěvě Bennymu zavedl do ucha kanylu a začali jsme infuzní terapií. Roztok Bennymu dodával minerály a hydratoval jej. Byl také takovým "povzbuzovákem" a to opravdu se stalo. Benny byl více aktivní, i když při pohledu na mladé ušáky to bylo trošku jiná aktivita. Sem tam si vzal stéblo sena, mazlil se s Twixie, a nebo prospal večery v mém klíně. Kvůli hodně malému příjmu potravy jsem Benníka domrmovala co 2 hodiny (i v noci) instantní kaší ze sena a bylinek. Byl jak na intenzivním oddělení.
Benny oslavil své 7 narozeniny 5.listopadu 2022, kdy společně s Twixie měli "narozeninovou párty". Byl to krásný den.

Druhý den (neděle) večer se zhoršil ještě o něco více. Jídlo už nechtěl přijímat ani asistovaně a tak jsem se snažila mu zpestřit jídelníček bylinkami nejen v kaši ale i sušenými. Oči mi zaplavily slzy štěstí, že si ten malý ušáček vzal kousek sušené máty. Ještě jsem si psala s mým kamarádkama, které měli podobné zkušenosti, zda by mi ještě neporadili jak Benníkovi pomoci. Nejhorší bylo, že já to z nějakého důvodu cítila, že to nejhorší už přichází.... Byla jsem rozhodnutá, že volat veterináře nebudu a chtěla jsem, aby jsme byli spolu ještě jednu noc a stále jsem věřila na zázrak, že to byla pouze Bennyho slabá chvíle. Zůstala jsem celou noc s Bennym v obýváku. Rozložila jsem si na zem deku, z další deky jsem udělala tzv. "Vajíčko" do kterého jsem Bennyho položila. Hodně se také počůrával a měl průjem tak jsem ho také často večer utírala ubrousky. Celou noc jsem probděla u něj a měla nastavené budíky, abych neusla a hlídala ho. Byla to noc na kterou nikdy nezapomenu... plná zvláštních myšlenek. Aniž bych to tušila ucítila jsem poslední minuty života mého milovaného Bennyho.


Nastalo ráno...

...
6:13 7.11.2022
...

Největší bolest co jsem kdy zažila... neustavájící pláč, vztek, beznaděj, ale hlavně i maličká úleva, že Bennyho už nic nebolí...
Byl to boj, který v životě člověk nezapomene.
Příběh, který jsem o Bennym psala je pro mě stále čerstvý s bolestivý. Neobešel se bez hromady slz a to i po dlouhé době, jak vzpomínám na svého Bennyho to nejde a nikdy nepůjde. Říká se, že čas zahojí své rány, moc bych tomu pravdy nedala, když vám na někom opravdu moc záleží, ať už je to zvířátko nebo někdo blízký. Kdo nezažije nepozná...

Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří mi s Bennym pomáhali a byli naší velkou oporou. Jak mé rodině tak mým přátelům.
Děkujeme Všem, kteří s námi bojovali a podporovali nás v léčbě, díky které tady s námi mohl být dalších 5 let.
Bennyho sušenky budu nadále vyrábět na jeho památku a čest, abych mohla dělat hlavně radost Vašim chlupáčkům a předejít tak nezdravým pamlskům, které mohou mít pak za vinu zdravotní potíže.

Celková veterinární péče se vyšplhala na 85tisíc.

🕊️
...
Abych mohla Bennymu dopřát tuto náročnou a dlouhodobou léčbu, začala jsem vyrábět tyto zdravé pamlsky, díky kterým mohu Bennymu dopřát kvalitní léčbu, jelikož si to jako studentka nemohu dovolit. Léčba už přesáhla přes několik desítek tisíc korun.
Byly období kdy se Benníčkovi dařilo, dobře přibíral na váze, léky zpomalovali průběh nemoci, byl aktivní a spokojený. Některé dny přinesly velké zhoršení, apatie, ubírání na váze, každodenní návštěvy u veterináře, stres a strach. Bylo to jako na houpačce, ale mohu říct že ať už byly dny jakékoliv byli jsme spolu a vzájemně jsme si dávali lásku a energii stále bojovat.

Benníček dne 7.11. 2022 podlehl po dlouhé nemoci.

Děkujeme Všem, kteří s námi bojovali a podporovali nás v léčbě, díky které tady s námi mohl být dalších 5 let.

Bennyho sušenky budeme nadále vyrábět na jeho památku a čest, abychom jsme dělali hlavně radost Vašim chlupáčkům a předejít tak nezdravým pamlskům, které mohou mít pak za vinu zdravotní potíže.

"V každém kousku pamlsku, který putuje do malých tlapiček králíčků, pokračuje Bennyho příběh. Jeho vzpomínka je jako jemný vánek, který pohladí tvář a připomene, že i když fyzicky není mezi námi, jeho duch zůstává v každé radostné chvíli, kterou sdílíme. V každém ochutnání pamlsku se otvírá okénko do vzpomínek plných zábavy a lásky. Bennyho památkou nejsou jen pamlsky, ale spojení našich srdcí, která bijí v taktu králíččího dobrodružství."
- Marie Jauernigová

VAŠE BENNYHO SUŠENKY

Fotogalerie

 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img
 • img

2023 • Bennyhosusenky.cz Všechny práva vyhrazeny! ○ Obchodní podmínky